NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC860SRZQ66D4R2
MPC860SRZQ66D4R2 picture photo
Mfg. Part Number
MPC860SRZQ66D4R2
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC860SRZQ66D4R2.pdf
Availability of MPC860SRZQ66D4R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC860SRZQ66D4R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC860SRZQ66D4R2
Internal Part NumberEIS-MPC860SRZQ66D4R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
SeriesMPC8xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC860SRZQ66D4R2
MPC860SRZQ66D4R2 Details Description
Related parts for MPC860SRZQ66D4R2
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
3.0M 10 WIRE VSU RCVR CABLE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V 10% X5R 0402 datasheet.pdf