NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC860TCVR66D4
MPC860TCVR66D4 picture photo
Mfg. Part Number
MPC860TCVR66D4
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC860TCVR66D4.pdf
Availability of MPC860TCVR66D4
QUANTITY
MPC860TCVR66D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC860TCVR66D4
Internal Part NumberEIS-MPC860TCVR66D4
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package44
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC860TCVR66D4
MPC860TCVR66D4 Details Description
Related parts for MPC860TCVR66D4
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf