NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC860TVR50D4R2
MPC860TVR50D4R2 picture photo
Mfg. Part Number
MPC860TVR50D4R2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC860TVR50D4R2.pdf
Availability of MPC860TVR50D4R2
QUANTITY
MPC860TVR50D4R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC860TVR50D4R2
Internal Part NumberEIS-MPC860TVR50D4R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package180
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC860TVR50D4R2
MPC860TVR50D4R2 Details Description
Related parts for MPC860TVR50D4R2
TRANS PNP 160V 1.5A ATV datasheet.pdf
IC EEPROM 128BIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPDT 16WQFN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf