NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC862PZQ66B
MPC862PZQ66B picture photo
Mfg. Part Number
MPC862PZQ66B
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC862PZQ66B.pdf
Availability of MPC862PZQ66B
QUANTITY
MPC862PZQ66B Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC862PZQ66B
Internal Part NumberEIS-MPC862PZQ66B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package44
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC862PZQ66B
MPC862PZQ66B Details Description
Related parts for MPC862PZQ66B
VARISTOR 15.9V 120A 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 16-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT GRN 0.30" CA datasheet.pdf