NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC862TCZQ50B
MPC862TCZQ50B picture photo
Mfg. Part Number
MPC862TCZQ50B
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC862TCZQ50B.pdf
Availability of MPC862TCZQ50B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC862TCZQ50B Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC862TCZQ50B
Internal Part NumberEIS-MPC862TCZQ50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC862TCZQ50B
MPC862TCZQ50B Details Description
Related parts for MPC862TCZQ50B
IC MULTIVIBRATOR MONO DL 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 80A IN LINE datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT 50POS W/O CONT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K 2% RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL PCB datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf