NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC866PCVR100A
MPC866PCVR100A picture photo
Mfg. Part Number
MPC866PCVR100A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC866PCVR100A.pdf
Availability of MPC866PCVR100A
QUANTITY
MPC866PCVR100A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC866PCVR100A
Internal Part NumberEIS-MPC866PCVR100A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package44
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC866PCVR100A
MPC866PCVR100A Details Description
Related parts for MPC866PCVR100A
FIXED IND 180NH 1.12A 120 MOHM datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1"X 36YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR BLUE datasheet.pdf