NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC866PZP100A
MPC866PZP100A picture photo
Mfg. Part Number
MPC866PZP100A
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC866PZP100A.pdf
Availability of MPC866PZP100A
QUANTITY
MPC866PZP100A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC866PZP100A
Internal Part NumberEIS-MPC866PZP100A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC866PZP100A
MPC866PZP100A Details Description
Related parts for MPC866PZP100A
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247AC datasheet.pdf
CLEANING SHEETS KIT FOR FAX MACH datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BLUETOOTH V2.1+EDR MODULE 4DBM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE MNT W/PIN datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 29POS datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23 datasheet.pdf