NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC870VR80
MPC870VR80 picture photo
Mfg. Part Number
MPC870VR80
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC870VR80.pdf
Availability of MPC870VR80
QUANTITY
MPC870VR80 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC870VR80
Internal Part NumberEIS-MPC870VR80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesI²C, PCMCIA, SPI, TDM, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC870VR80
MPC870VR80 Details Description
Related parts for MPC870VR80
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 3/8" datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4-LEVEL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf