NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC875ZT66
MPC875ZT66 picture photo
Mfg. Part Number
MPC875ZT66
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC875ZT66.pdf
Availability of MPC875ZT66
QUANTITY
MPC875ZT66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC875ZT66
Internal Part NumberEIS-MPC875ZT66
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package180
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM, Security; SEC
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security FeaturesCryptography
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC875ZT66
MPC875ZT66 Details Description
Related parts for MPC875ZT66
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 14W datasheet.pdf
RES 205 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN CAP W/STRAP CPC SIZE 17 datasheet.pdf
RES 931 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A 4SSON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
ATTENUATOR 8DB 50 OHM 0404 datasheet.pdf