NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC885CVR66
MPC885CVR66 picture photo
Mfg. Part Number
MPC885CVR66
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC885CVR66.pdf
Availability of MPC885CVR66
QUANTITY
MPC885CVR66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC885CVR66
Internal Part NumberEIS-MPC885CVR66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package88
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM, Security; SEC
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (3), 10/100 Mbps (2)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security FeaturesCryptography
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC885CVR66
MPC885CVR66 Details Description
Related parts for MPC885CVR66
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf