| Internal Part Number | EIS-MPDTY012S | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 60 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | MPDTY | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 3V | |
| Voltage - Input (Max) | 3.63V | |
| Voltage - Output 1 | 1.2V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 6A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 7W | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Features | With UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 12-SIP Module | |
| Size / Dimension | 1.30" L x 0.23" W x 0.94" H (33.0mm x 5.8mm x 24.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 93% | |
| Power (Watts) - Max | 7.2W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MPDTY012S | |
| Related Links | MPDT, MPDTY012S Datasheet, Murata Electronics North America Distributor | |
 | 1706120000 | ENDPLATE 1.5MM BU ZDU2.5 2/3/4AN | datasheet.pdf | |