Murata Electronics North America MPDTY024S
MPDTY024S picture photo
Mfg. Part Number
MPDTY024S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10.8W 1.8VOUT 6A SIP
Datasheet Download
MPDTY024S.pdf
Availability of MPDTY024S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPDTY024S Order Process
Ship out your order
Specifications of MPDTY024S
Internal Part NumberEIS-MPDTY024S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMPDTY
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation-
FeaturesWith UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case12-SIP Module
Size / Dimension1.30" L x 0.23" W x 0.94" H (33.0mm x 5.8mm x 24.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max10.8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPDTY024S
Related LinksMPDT, MPDTY024S Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MPDTY024S Details Description
Related parts for MPDTY024S
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT89-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SW SNAP SPDT 20A SEAL LEVER 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER NC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf