Signal Transformer MPI-200-28
MPI-200-28 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-200-28
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 200VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-200-28.pdf
Availability of MPI-200-28
QUANTITY
MPI-200-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-200-28
Internal Part NumberEIS-MPI-200-28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 14.2A, Series 7.1A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max200 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension95.30mm L x 113.30mm W
Height - Seated (Max)93.10mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-200-28
Related LinksMPI-2, MPI-200-28 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-200-28 Details Description
Related parts for MPI-200-28
MEMORY CARD FLASH 768MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
KEY AAAA ZINC CHROME FINISH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10M OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf