Signal Transformer MPI-200-28
MPI-200-28 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-200-28
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 200VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-200-28.pdf
Availability of MPI-200-28
QUANTITY
MPI-200-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-200-28
Internal Part NumberEIS-MPI-200-28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 14.2A, Series 7.1A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max200 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension95.30mm L x 113.30mm W
Height - Seated (Max)93.10mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-200-28
Related LinksMPI-2, MPI-200-28 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-200-28 Details Description
Related parts for MPI-200-28
CONN SPRING 72POS DUAL .236 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A 8SOIC datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO-215AA datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 28POS datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 225X69MM 230VAC datasheet.pdf