Signal Transformer MPI-250-12
MPI-250-12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-250-12
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 250VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-250-12.pdf
Availability of MPI-250-12
QUANTITY
MPI-250-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-250-12
Internal Part NumberEIS-MPI-250-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max)Parallel 41.7A, Series 20.8A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max250 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension104.80mm L x 104.90mm W
Height - Seated (Max)98.20mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-250-12
Related LinksMPI-2, MPI-250-12 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-250-12 Details Description
Related parts for MPI-250-12
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.9A 40 MOHM TH datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf