Signal Transformer MPI-300-16
MPI-300-16 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-300-16
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 300VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-300-16.pdf
Availability of MPI-300-16
QUANTITY
MPI-300-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-300-16
Internal Part NumberEIS-MPI-300-16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max)Parallel 37.6A, Series 18.8A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max300 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension104.80mm L x 113.10mm W
Height - Seated (Max)98.20mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-300-16
Related LinksMPI-3, MPI-300-16 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-300-16 Details Description
Related parts for MPI-300-16
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LABEL-ESD CAUTION 4X4" 100/ROLL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
T63324A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONTACT,SKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.83A 120 MOHM datasheet.pdf