Signal Transformer MPI-400-24
MPI-400-24 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-400-24
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 400VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-400-24.pdf
Availability of MPI-400-24
QUANTITY
MPI-400-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-400-24
Internal Part NumberEIS-MPI-400-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)Parallel 33.3A, Series 16.7A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max400 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension104.80mm L x 128.10mm W
Height - Seated (Max)98.20mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-400-24
Related LinksMPI-4, MPI-400-24 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-400-24 Details Description
Related parts for MPI-400-24
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
12MM YELLOW PANEL MNT LED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf