Signal Transformer MPI-900-20
MPI-900-20 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-900-20
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 900VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-900-20.pdf
Availability of MPI-900-20
QUANTITY
MPI-900-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-900-20
Internal Part NumberEIS-MPI-900-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 90A, Series 45A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max900 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension133.30mm L x 139.70mm W
Height - Seated (Max)117.80mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-900-20
Related LinksMPI-9, MPI-900-20 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-900-20 Details Description
Related parts for MPI-900-20
REGULATOR 3.3V 1A VERT HZ HT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.25A SOT-323 datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC PFC PWM CTRLR COMBO 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X8L 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 38QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf