Signal Transformer MPI-900-24
MPI-900-24 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-900-24
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 900VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-900-24.pdf
Availability of MPI-900-24
QUANTITY
MPI-900-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-900-24
Internal Part NumberEIS-MPI-900-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)Parallel 75A, Series 37.5A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max900 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension133.30mm L x 139.70mm W
Height - Seated (Max)117.80mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-900-24
Related LinksMPI-9, MPI-900-24 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-900-24 Details Description
Related parts for MPI-900-24
CONN HEADER 34POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 630MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf