Signal Transformer MPI-900-36
MPI-900-36 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-900-36
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 900VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-900-36.pdf
Availability of MPI-900-36
QUANTITY
MPI-900-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-900-36
Internal Part NumberEIS-MPI-900-36
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 50A, Series 25A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max900 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension133.30mm L x 139.70mm W
Height - Seated (Max)117.80mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-900-36
Related LinksMPI-9, MPI-900-36 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-900-36 Details Description
Related parts for MPI-900-36
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf