Bulgin MPI001/28/RD/12
MPI001/28/RD/12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI001/28/RD/12
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI001/28/RD/12.pdf
Availability of MPI001/28/RD/12
QUANTITY
MPI001/28/RD/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI001/28/RD/12
Internal Part NumberEIS-MPI001/28/RD/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series-
PackagingBulk
TypeVandal Resistant, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Mechanical Life750,000 Cycles
Electrical Life35,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI001/28/RD/12
Related LinksMPI001/, MPI001/28/RD/12 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI001/28/RD/12 Details Description
Related parts for MPI001/28/RD/12
IC SGL-SLOT CARDBUS CTLR 144LQFP datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRD EDGE 260POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W .02% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf