Bulgin MPI002/28/D1
MPI002/28/D1 picture photo
Mfg. Part Number
MPI002/28/D1
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI002/28/D1.pdf
Availability of MPI002/28/D1
QUANTITY
MPI002/28/D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI002/28/D1
Internal Part NumberEIS-MPI002/28/D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Overview
Featured ProductVandal Resistant Switches
Standard Package25
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)2.05, 3.6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI002/28/D1
Related LinksMPI002, MPI002/28/D1 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI002/28/D1 Details Description
Related parts for MPI002/28/D1
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
TRIAC 600V 10A TO220 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
IC REGISTER STATIC 4BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS S4, datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf