Bulgin MPI002/28/GN/12
MPI002/28/GN/12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI002/28/GN/12
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI002/28/GN/12.pdf
Availability of MPI002/28/GN/12
QUANTITY
MPI002/28/GN/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI002/28/GN/12
Internal Part NumberEIS-MPI002/28/GN/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series-
PackagingBulk
TypeVandal Resistant, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Mechanical Life750,000 Cycles
Electrical Life35,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI002/28/GN/12
Related LinksMPI002/, MPI002/28/GN/12 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI002/28/GN/12 Details Description
Related parts for MPI002/28/GN/12
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FILTER LINE 6MH 15A HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf