Bulgin MPI002/28/GN/24
MPI002/28/GN/24 picture photo
Mfg. Part Number
MPI002/28/GN/24
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI002/28/GN/24.pdf
Availability of MPI002/28/GN/24
QUANTITY
MPI002/28/GN/24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI002/28/GN/24
Internal Part NumberEIS-MPI002/28/GN/24
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI002/28/GN/24
Related LinksMPI002/, MPI002/28/GN/24 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI002/28/GN/24 Details Description
Related parts for MPI002/28/GN/24
POLYSWITCH RGE SERIES 14.0A HOLD datasheet.pdf
CAP FOR PLUG NICKEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V 20% BX 1808 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1A 15W datasheet.pdf
RES 97.09 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf