Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPI2520R0-4R7-R
MPI2520R0-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
MPI2520R0-4R7-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.4A 288 MOHM
Datasheet Download
MPI2520R0-4R7-R.pdf
Availability of MPI2520R0-4R7-R
QUANTITY
MPI2520R0-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI2520R0-4R7-R
Internal Part NumberEIS-MPI2520R0-4R7-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMPI2520 Series Low Profile 2.7 x 2.2 mm Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMPI2520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreMetal Composite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)288 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI2520R0-4R7-R
Related LinksMPI2520, MPI2520R0-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPI2520R0-4R7-R Details Description
Related parts for MPI2520R0-4R7-R
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC INVERTING FET DRVR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS T/H R/A TIN 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf