Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPI2520R1-1R0-R
MPI2520R1-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
MPI2520R1-1R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 3.7A 42 MOHM SMD
Datasheet Download
MPI2520R1-1R0-R.pdf
Availability of MPI2520R1-1R0-R
QUANTITY
MPI2520R1-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI2520R1-1R0-R
Internal Part NumberEIS-MPI2520R1-1R0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMPI2520 Series Low Profile 2.7 x 2.2 mm Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMPI2520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreMetal Composite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating3.7A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)42 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.048" (1.20mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI2520R1-1R0-R
Related LinksMPI2520, MPI2520R1-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPI2520R1-1R0-R Details Description
Related parts for MPI2520R1-1R0-R
PLUG CONNECTOR 20 POS W/FLANGE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODEM V.92 DATA/FAX/VOICE BUNDLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 3X18" A CRS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf