Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPIA4040R1-1R0-R
MPIA4040R1-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
MPIA4040R1-1R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 3.7A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MPIA4040R1-1R0-R.pdf
Availability of MPIA4040R1-1R0-R
QUANTITY
MPIA4040R1-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPIA4040R1-1R0-R
Internal Part NumberEIS-MPIA4040R1-1R0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MPIA4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating3.7A
Current - Saturation7.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPIA4040R1-1R0-R
Related LinksMPIA4040, MPIA4040R1-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPIA4040R1-1R0-R Details Description
Related parts for MPIA4040R1-1R0-R
CONN CHAMP COVER 50 POS 90 DEG datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3048V/X 6" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN ADAPTER 6P-6P F-M PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 200MA 2.11 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
MKP 0.56UF 5% 2500VDC DRAWING T7 datasheet.pdf
25UF 150V 9.53X41.28 AXI datasheet.pdf