Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPIA4040R1-R47-R
MPIA4040R1-R47-R picture photo
Mfg. Part Number
MPIA4040R1-R47-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 5.2A 20 MOHM SMD
Datasheet Download
MPIA4040R1-R47-R.pdf
Availability of MPIA4040R1-R47-R
QUANTITY
MPIA4040R1-R47-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPIA4040R1-R47-R
Internal Part NumberEIS-MPIA4040R1-R47-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MPIA4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating5.2A
Current - Saturation11.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPIA4040R1-R47-R
Related LinksMPIA4040, MPIA4040R1-R47-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPIA4040R1-R47-R Details Description
Related parts for MPIA4040R1-R47-R
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 200MA 2.11 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 2.5V 20% 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 20MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 20PIN SLD CUP datasheet.pdf
SF4B 8-CORE BOTTOM CAP CABLE 15M datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 16 POS SMD datasheet.pdf