Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPIA4040R2-2R2-R
MPIA4040R2-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
MPIA4040R2-2R2-R
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.2A 58 MOHM SMD
Datasheet Download
MPIA4040R2-2R2-R.pdf
Availability of MPIA4040R2-2R2-R
QUANTITY
MPIA4040R2-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPIA4040R2-2R2-R
Internal Part NumberEIS-MPIA4040R2-2R2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,500
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation5.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPIA4040R2-2R2-R
Related LinksMPIA4040, MPIA4040R2-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPIA4040R2-2R2-R Details Description
Related parts for MPIA4040R2-2R2-R
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24DIP datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-3 POS NON SHORT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 160 POS R/A datasheet.pdf