Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPIA4040R3-150-R
MPIA4040R3-150-R picture photo
Mfg. Part Number
MPIA4040R3-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.3A 285 MOHM SMD
Datasheet Download
MPIA4040R3-150-R.pdf
Availability of MPIA4040R3-150-R
QUANTITY
MPIA4040R3-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPIA4040R3-150-R
Internal Part NumberEIS-MPIA4040R3-150-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MPIA4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)285 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPIA4040R3-150-R
Related LinksMPIA4040, MPIA4040R3-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPIA4040R3-150-R Details Description
Related parts for MPIA4040R3-150-R
IC OPAMP VGA 35MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
CRIMP FLANGE FOR HOOD 50P 6,0 - datasheet.pdf
MICRO 25C P 10" WHT NI datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
VARISTOR 200A 26V 1206 datasheet.pdf