Microsemi Commercial Components MPLAD15KP160CAE3
MPLAD15KP160CAE3 picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD15KP160CAE3
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD15KP160CAE3.pdf
Availability of MPLAD15KP160CAE3
QUANTITY
MPLAD15KP160CAE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD15KP160CAE3
Internal Part NumberEIS-MPLAD15KP160CAE3
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)58A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD15KP160CAE3
Related LinksMPLAD15K, MPLAD15KP160CAE3 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD15KP160CAE3 Details Description
Related parts for MPLAD15KP160CAE3
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.91"L X 3.16"W datasheet.pdf
RES SMD 48.7OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W T18 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 208LQFP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf