Microsemi Commercial Components MPLAD15KP58A
MPLAD15KP58A picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD15KP58A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD15KP58A.pdf
Availability of MPLAD15KP58A
QUANTITY
MPLAD15KP58A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD15KP58A
Internal Part NumberEIS-MPLAD15KP58A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)159A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)