Microsemi Commercial Components MPLAD15KP58A
MPLAD15KP58A picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD15KP58A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD15KP58A.pdf
Availability of MPLAD15KP58A
QUANTITY
MPLAD15KP58A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD15KP58A
Internal Part NumberEIS-MPLAD15KP58A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)159A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Supplier Device PackagePLAD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD15KP58A
Related LinksMPLAD1, MPLAD15KP58A Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD15KP58A Details Description
Related parts for MPLAD15KP58A
FLKM26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CBL USB B RCPT-MNI B PLUG 100MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
GK NICU PTAF PU NR REC datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 955MA 165 MOHM datasheet.pdf