Microsemi Commercial Components MPLAD6.5KP16CAE3
MPLAD6.5KP16CAE3 picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD6.5KP16CAE3
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD6.5KP16CAE3.pdf
Availability of MPLAD6.5KP16CAE3
QUANTITY
MPLAD6.5KP16CAE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD6.5KP16CAE3
Internal Part NumberEIS-MPLAD6.5KP16CAE3
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)250A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD6.5KP16CAE3
Related LinksMPLAD6.5, MPLAD6.5KP16CAE3 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD6.5KP16CAE3 Details Description
Related parts for MPLAD6.5KP16CAE3
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 70A DO203AB datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 0.8X4MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
OPTOCOUPLER MOD SIGM-DELTA 8-SMD datasheet.pdf
CARD GUIDE 160MMX.062 ASSEMBLED datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.6V 600MW DO220AA datasheet.pdf
TERMINAL BLK 18POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf