Microsemi Commercial Components MPLAD6.5KP17CAE3
MPLAD6.5KP17CAE3 picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD6.5KP17CAE3
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD6.5KP17CAE3.pdf
Availability of MPLAD6.5KP17CAE3
QUANTITY
MPLAD6.5KP17CAE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD6.5KP17CAE3
Internal Part NumberEIS-MPLAD6.5KP17CAE3
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)236A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD6.5KP17CAE3
Related LinksMPLAD6.5, MPLAD6.5KP17CAE3 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD6.5KP17CAE3 Details Description
Related parts for MPLAD6.5KP17CAE3
CONN HEADER .100 DUAL R/A 66POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-SON datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 2.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MINI PUMP PROTECTION FILTER datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 6X3/4" S XCS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 20PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf