Microsemi Commercial Components MPLAD6.5KP18A
MPLAD6.5KP18A picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD6.5KP18A
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD6.5KP18A.pdf
Availability of MPLAD6.5KP18A
QUANTITY
MPLAD6.5KP18A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD6.5KP18A
Internal Part NumberEIS-MPLAD6.5KP18A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)223A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD6.5KP18A
Related LinksMPLAD6, MPLAD6.5KP18A Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD6.5KP18A Details Description
Related parts for MPLAD6.5KP18A
LED RED T-3/4 5V VERT LC PCB datasheet.pdf
SCR DBL HISCR 1200V 105A ADDAPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 0805 datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 800MA 187.5 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf