Microsemi Commercial Components MPLAD6.5KP85CA
MPLAD6.5KP85CA picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD6.5KP85CA
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD6.5KP85CA.pdf
Availability of MPLAD6.5KP85CA
QUANTITY
MPLAD6.5KP85CA Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD6.5KP85CA
Internal Part NumberEIS-MPLAD6.5KP85CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)47.5A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD6.5KP85CA
Related LinksMPLAD6., MPLAD6.5KP85CA Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD6.5KP85CA Details Description
Related parts for MPLAD6.5KP85CA
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA UMD2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 3V 8SOIC datasheet.pdf