KEMET MPLC0730L1R0
MPLC0730L1R0 picture photo
Mfg. Part Number
MPLC0730L1R0
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 10.6A 9 MOHM SMD
Datasheet Download
MPLC0730L1R0.pdf
Availability of MPLC0730L1R0
QUANTITY
MPLC0730L1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLC0730L1R0
Internal Part NumberEIS-MPLC0730L1R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Composite SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMPLC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating10.6A
Current - Saturation11A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.303" L x 0.264" W (7.70mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLC0730L1R0
Related LinksMPLC07, MPLC0730L1R0 Datasheet, KEMET Distributor
MPLC0730L1R0 Details Description
Related parts for MPLC0730L1R0
BLADE TORX T9 6.89" datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 48POS R/A TIN 3.5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM 5% 25W datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.53"L X 2.56"W datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf