KEMET MPLC0730L3R3
MPLC0730L3R3 picture photo
Mfg. Part Number
MPLC0730L3R3
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 5.7A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
MPLC0730L3R3.pdf
Availability of MPLC0730L3R3
QUANTITY
MPLC0730L3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLC0730L3R3
Internal Part NumberEIS-MPLC0730L3R3
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating5.7A
Current - Saturation6.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.264" W (8.00mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLC0730L3R3
Related LinksMPLC07, MPLC0730L3R3 Datasheet, KEMET Distributor
MPLC0730L3R3 Details Description
Related parts for MPLC0730L3R3
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 5.4NS 144TQFP datasheet.pdf
19P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
5600UF 50V 35X54 85C ST datasheet.pdf