KEMET MPLC1040L2R2
MPLC1040L2R2 picture photo
Mfg. Part Number
MPLC1040L2R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 10.5A 10 MOHM
Datasheet Download
MPLC1040L2R2.pdf
Availability of MPLC1040L2R2
QUANTITY
MPLC1040L2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLC1040L2R2
Internal Part NumberEIS-MPLC1040L2R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Composite SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMPLC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating10.5A
Current - Saturation11A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)