Monolithic Power Systems Inc. MPM3805GQB-12-Z
MPM3805GQB-12-Z picture photo
Mfg. Part Number
MPM3805GQB-12-Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC
Datasheet Download
MPM3805GQB-12-Z.pdf
Availability of MPM3805GQB-12-Z
QUANTITY
MPM3805GQB-12-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MPM3805GQB-12-Z
Internal Part NumberEIS-MPM3805GQB-12-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package5,000
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output 12.5 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesOCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-QFN
Size / Dimension0.12" L x 0.10" W x 0.04" H (3.0mm x 2.5mm x 0.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPM3805GQB-12-Z
Related LinksMPM3805, MPM3805GQB-12-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MPM3805GQB-12-Z Details Description
Related parts for MPM3805GQB-12-Z
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD-80 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
2MM HDM BP O PF 30AU GF 144 55 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf