Monolithic Power Systems Inc. MPM3805GQB-18-P
MPM3805GQB-18-P picture photo
Mfg. Part Number
MPM3805GQB-18-P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC
Datasheet Download
MPM3805GQB-18-P.pdf
Availability of MPM3805GQB-18-P
QUANTITY
MPM3805GQB-18-P Order Process
Ship out your order
Specifications of MPM3805GQB-18-P
Internal Part NumberEIS-MPM3805GQB-18-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output 12.5 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesOCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-QFN
Size / Dimension0.12" L x 0.10" W x 0.04" H (3.0mm x 2.5mm x 0.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPM3805GQB-18-P
Related LinksMPM3805, MPM3805GQB-18-P Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MPM3805GQB-18-P Details Description
Related parts for MPM3805GQB-18-P
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .072"DIA .510" datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 2.2MM datasheet.pdf