| Internal Part Number | EIS-MPMT1002CT1 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Resistor Networks, Arrays | |
| Series | MPM | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Circuit Type | Voltage Divider | |
| Resistance (Ohms) | 5k | |
| Tolerance | ±0.25% | |
| Number of Resistors | 2 | |
| Number of Pins | 3 | |
| Power Per Element | 100mW | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Voltage Divider (TCR Matched) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 | |
| Size / Dimension | 0.113" L x 0.051" W (2.86mm x 1.30mm) | |
| Height | 0.044" (1.12mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MPMT1002CT1 | |
| Related Links | MPMT1, MPMT1002CT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor | |
 | 0022284324 | CONN HEADER 32POS .100 VERT GOLD | datasheet.pdf | |