Monolithic Power Systems Inc. MPQ4470GL-Z
MPQ4470GL-Z picture photo
Mfg. Part Number
MPQ4470GL-Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC
Datasheet Download
MPQ4470GL-Z.pdf
Availability of MPQ4470GL-Z
QUANTITY
MPQ4470GL-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MPQ4470GL-Z
Internal Part NumberEIS-MPQ4470GL-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMPQ4470 Appl Note
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V
Voltage - Output (Max)32.4V
Current - Output5A
Frequency - Switching100kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (3x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPQ4470GL-Z
Related LinksMPQ44, MPQ4470GL-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MPQ4470GL-Z Details Description
Related parts for MPQ4470GL-Z
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR40B/AE40M/AKR40B datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 1M DELAY OFF datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 3.5NS 176TQFP datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 150' X4" datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-6" YLLW/GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf