Monolithic Power Systems Inc. MPQ8632GLE-12-P
MPQ8632GLE-12-P picture photo
Mfg. Part Number
MPQ8632GLE-12-P
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC
Datasheet Download
MPQ8632GLE-12-P.pdf
Availability of MPQ8632GLE-12-P
QUANTITY
MPQ8632GLE-12-P Order Process
Ship out your order
Specifications of MPQ8632GLE-12-P
Internal Part NumberEIS-MPQ8632GLE-12-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.611V
Voltage - Output (Max)13V
Current - Output12A
Frequency - Switching200kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPQ8632GLE-12-P
Related LinksMPQ8632, MPQ8632GLE-12-P Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MPQ8632GLE-12-P Details Description
Related parts for MPQ8632GLE-12-P
CONN SPADE 16-22 AWG #10 PL-GRP datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065G/H2728TR 2" datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 330MA 3.75 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 330000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf