Monolithic Power Systems Inc. MPQ8632GLE-12-Z
MPQ8632GLE-12-Z picture photo
Mfg. Part Number
MPQ8632GLE-12-Z
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC
Datasheet Download
MPQ8632GLE-12-Z.pdf
Availability of MPQ8632GLE-12-Z
QUANTITY
MPQ8632GLE-12-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MPQ8632GLE-12-Z
Internal Part NumberEIS-MPQ8632GLE-12-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.611V
Voltage - Output (Max)13V
Current - Output12A
Frequency - Switching200kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPQ8632GLE-12-Z
Related LinksMPQ8632, MPQ8632GLE-12-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MPQ8632GLE-12-Z Details Description
Related parts for MPQ8632GLE-12-Z
SW LIMIT SPDT 10A datasheet.pdf
IC BUFFER GAMMA REF 38-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 3.3 ESD 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 750MA 72 MOHM SMD datasheet.pdf
MKP 10UF 5% 850VDC DRAWING T4 datasheet.pdf