Monolithic Power Systems Inc. MPQ8632GVE-15-P
MPQ8632GVE-15-P picture photo
Mfg. Part Number
MPQ8632GVE-15-P
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC
Datasheet Download
MPQ8632GVE-15-P.pdf
Availability of MPQ8632GVE-15-P
QUANTITY
MPQ8632GVE-15-P Order Process
Ship out your order
Specifications of MPQ8632GVE-15-P
Internal Part NumberEIS-MPQ8632GVE-15-P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.611V
Voltage - Output (Max)13V
Current - Output15A
Frequency - Switching200kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package29-QFN (5x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPQ8632GVE-15-P
Related LinksMPQ8632, MPQ8632GVE-15-P Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MPQ8632GVE-15-P Details Description
Related parts for MPQ8632GVE-15-P
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
IC OPAMP 150KHZ MICROPWR 16QFN datasheet.pdf