Monolithic Power Systems Inc. MPQ8632GVE-20-P
MPQ8632GVE-20-P picture photo
Mfg. Part Number
MPQ8632GVE-20-P
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 20A SYNC
Datasheet Download
MPQ8632GVE-20-P.pdf
Availability of MPQ8632GVE-20-P
QUANTITY
MPQ8632GVE-20-P Order Process
Ship out your order
Specifications of MPQ8632GVE-20-P
Internal Part NumberEIS-MPQ8632GVE-20-P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.611V
Voltage - Output (Max)13V
Current - Output20A
Frequency - Switching200kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package29-QFN (5x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPQ8632GVE-20-P
Related LinksMPQ8632, MPQ8632GVE-20-P Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MPQ8632GVE-20-P Details Description
Related parts for MPQ8632GVE-20-P
THERM NTC 30K OHM 5% 28 AWG RAD datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 10POS R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 33K OHM 14SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf