Bivar, Inc. MPR12-3GD24V
MPR12-3GD24V picture photo
Mfg. Part Number
MPR12-3GD24V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT 24V GREEN 8MM
Datasheet Download
MPR12-3GD24V.pdf
Availability of MPR12-3GD24V
QUANTITY
MPR12-3GD24V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPR12-3GD24V
Internal Part NumberEIS-MPR12-3GD24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPR12-3
Type-
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating1880mcd
Wavelength - Peak525nm
Viewing Angle45°
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP54
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPR12-3GD24V
Related LinksMPR12-, MPR12-3GD24V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPR12-3GD24V Details Description
Related parts for MPR12-3GD24V
FUSE BOARD MOUNT 4A 125VAC/VDC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ07A/AE07/AFH07T datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
MI2 DIE SET ASS'Y datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NO 3A 50V 6SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf