Bivar, Inc. MPR3GD12V
MPR3GD12V picture photo
Mfg. Part Number
MPR3GD12V
Brief Description
IND METAL PNL 3MM GRN DIFF 12VDC
Datasheet Download
MPR3GD12V.pdf
Availability of MPR3GD12V
QUANTITY
MPR3GD12V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPR3GD12V
Internal Part NumberEIS-MPR3GD12V
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating25mcd
Wavelength - Peak568nm
Viewing Angle35°
Termination Style-
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPR3GD12V
Related LinksMPR3, MPR3GD12V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPR3GD12V Details Description
Related parts for MPR3GD12V
IC DDR SDRAM 128MBIT 90FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
LED BAY T-3 1/4 RED 660NM 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
IC SRAM 16MB 10NS 48BGA datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V C0K 0402 datasheet.pdf